ako sa motivovať

5 spôsobov ako sa motivovať k realizácií cieľov

Je úplne normálne, že častokrát nám dlhší čas zaberie spôsob ako sa motivovať k práci ako samotná práca. Existuje však mnoho spôsobov, ktoré dokážu nakopnúť viac ako tri kávy po sebe.

1. Naplánujte si deň

ako sa motivovať - plán

Keď úlohy na vás zízajú bez akejkoľvek štruktúry, je to jeden veľký chaos a môže sa zdať, že je ich neskutočná hromada. Time management je v tejto sfére kľúčový. Nie nadarmo sa hovorí, že ak by ste mali za 5 hodín vysekať strom, prvé tri hodiny by ste mali iba brúsiť sekeru.

Plánovanie úloh, ich časový manažment a prioritizácia je najlepším spôsobom ako zvládnuť časový stres, keď vo vás prevláda pocit, že toho máte neskutočne veľa. Ako sa motivovať k samotnej realizácií?

Ako sa motivovať a zorganizovať svoj deň správne?

Vytvorenie „dennej príručky“ vám pomôže, aby ste sa vo svojom dni cítili komfortnejšie. Vyskúšajte vziať nejaký zošit, ktorý zvykneme nazývať „debilníček“ alebo otvoriť poznámky a kalendár vo svojom telefóne a urobte nasledovné:


Sú pre vás tieto premeny inšpirujúce?

Ak áno, toto by ste určite mali vidieť:


  1. Napíšte úlohy, ktoré vás zajtra čakajú. Všetky do poslednej. Od rannej sprchy až po najdôležitejšiu úlohu dňa.
  2. Nastavte priority daných úloh. Číslo 5 znamená najvyššia priorita a číslo 1 znamená, že by bolo super stihnúť túto úlohu, ale keby aj nie, nič sa v podstate nedeje.
  3. Ku každej úlohe priraďte čas, koľko vám približne bude trvať spracovať ju.
  4. Vypočítajte, koľko času vám zaberú kompletne všetky úlohy.
  5. Rozdeľte ich podľa priorít do poradia a časového harmonogramu dňa tak, aby všetky úlohy s číslom 5 mali svoj konkrétny priestor a úlohy s číslom 1 mali priestor, do ktorého však môžu zasiahnuť úlohy s prioritou čísla 5.

Takto jednoducho zistíte aké úlohy vás čakajú, ako dlho vám budú trvať, ako moc sú pre vás dôležité a ako máte správne rozvrhnúť svoj deň tak, aby ste stihli všetko. Ja osobne plánujem do svojho kalendára aj venčenie psa. Príde vám to už moc? Možno. Ale vďaka detailnému time-managementu stíham denne obslúžiť desiatky klientov – tréningy, konzultácie, jedálničky. Stíham dohadovať spolupráce, cvičiť svoj vlastný tréning, chodiť na výlety so psami a tiež aj písať tieto články.

2. Vytvorte si sub-úlohy

Viete, čo to znamená? Sub je v podstate „podkategória“. Niečo pod niečím, ľahko vysvetlené 🙂

Dám príklad. V mojich denných úlohách na dnes bolo napísané aj: „Napíš článok ako sa motivovať do práce“. Aby sa mi však pracovalo efektívne, tak táto úloha má svoje sub-úlohy, ktoré zároveň označujú poradie – ako mám postupovať pri práci na tejto úlohe.

Konkrétne to vyzerá asi takto:

ako sa motivovať - práca
  • Nájdi správne kľúčové slovo, na ktoré budeš orientovať článok
  • Priprav samotný článok
  • Nastav do článku spätné odkazy
  • Rozhodni sa, do ktorej kategórie článkov článok zverejníš
  • Nastav SEO (search engine optimalization)
  • Priprav náhľadový obrázok
  • Naplánuj publikáciu
  • Priprav infografiku na Instagram
  • Zdieľaj článok na Facebook-ových profiloch

Vidíte, koľko práce je na jednom článku? Zdá sa to naozaj veľa. Pravdou však je, že keď to mám takto detailne rozpísané, veľmi mi to prácu uľahčuje. Nemusím nad ničím premýšľať. Pozriem zoznam a idem na to. Mám to? Idem na ďalší krok. A takto až do konca, kým nemám hotovo. Keby som tento zoznam nemal, úlohy v súvislosti s prípravou článku by som robil chaoticky a nevedel čo vlastne mám, čo nie a na čo som zabudol.

Takto presne viem ako mám pracovať. Vytvorte si sub-úlohy.

3. Skontrolujte sa, zhodnoťte sa a buďte k sebe úprimný ako keby ste hodnotili cudzieho

Hlavne, nepýtajte sa na názor iba svojho najbližšieho okolia. Prečo? Pretože pravdepodobne vaša sféra, v ktorej ste odborníkom, nie je odbornou sférou pre vašich známych (možno áno…), pretože ich to možno ani nezaujíma a chcú to mať z krku alebo nemajú to srdce vám úprimne niečo skritizovať.

Ak niečo nemá výsledky, treba zmeniť prístup, nie cieľ. Takže ak vaša práca prináša svoje plody, ak vám prináša to, čo od nej očakávate, pravdepodobne to robíte dobre. Ak však nie je všetko podľa vašich predstáv, tak sú dve možnosti:

  1. Buď pracujete málo
  2. Alebo pracujete zle

A práve preto je dobré aspoň jedenkrát v mesiaci si vybrať deň, kedy nebudete pracovať na ničom inom, iba na hodnotení výsledkov, ktoré ste dosiahli za predošlý mesiac. Vytlačíte si svoje štatistiky, vypočítate investovaný čas a zapíšete si, čo ste všetko získali – či už výsledky s vašou postavou, finančné, vzťahové alebo akékoľvek.

Ak s výsledkom necítite spokojnosť – Buď pracujete málo, alebo pracujete zle.

A práve tu sa môžeme vrátiť k bodu číslo 1, pretože oveľa ľahšie sa vám bude štatisticky počítať, pokiaľ si budete svoje úlohy plánovať , zapisovať a sústrediť sa aj na to, ako sa motivovať a dosahovať väčšie úspechy.

4. Ako sa motivovať? Doprajte si relax.

ako sa motivovať - relaxujte

Naozaj, je to tak. Skutočnosť je taká, že ak ste naozaj cieľavedomým človekom, tak nikdy nebude všetko hotové a už vôbec nikdy nebude všetko dokonalé. Ja osobne pracujem už 7 rokov v oblasti fitnessu, zdravej výživy a funkčného pohybu, no deň čo deň mám vytýčený čas na štúdium nových vecí. Zároveň si sám spravujem sociálne siete, túto webovú stránku, ktorá prešla už historickými názvami (Power of Bull, Schudni.to, Online Tréner…) a neustále niečo analyzujem, vylepšujem. Prináša to výsledky a som z toho šťastný, no o mesiac nájdem znova niečo, čo by som mohol vylepšiť a tak to urobím. Nehľadajte spôsoby prečo to nerobiť, hľadajte spôsoby ako to urobiť.

Ale o tom som hovoriť nechcel. Som sa rozkecal 🙂 Vrátim sa k začiatku štvrtého bodu: Ak ste naozaj cieľavedomým človekom, nikdy nebude všetko hotové. A práve preto vám odporúčam vo svojom časovom manažmente vyhradiť čas s najvyššou prioritou, ktorý bude pravidelný (aspoň 1 deň v týždni) a jeho cieľom bude – prázdny kalendár.

Jasné, musíte navariť, musíte sa postarať o domácnosť, o deti a tak ďalej… Ale v tento deň minimálne nemyslite na prácu, nepracujte aj keby vám pípne 100 e-mailov. Vypnite si notifikácie (robím to tak tiež). A čas, ktorý vám vznikne mimo nutných ne-pracovných povinností investujte do niečoho, čomu hovoríme psychohygiena.

Viete, čo je psychohygiena u trénera – u mňa?

Dám si montérky, zoberiem všetko potrebné, nakúpim palety a idem si vyrábať sedenie, záhony, nábytok… Alebo zoberiem partnerku, psov a ideme na turistiku. Alebo si prečítam dobrú knihu, idem na bicykel alebo jednoducho pozerám Netflix. Celú sériu jedného seriálu za jeden jediný deň. A čo? Je to relax, ktorý potrebujem. Potrebujem „prevetrať“ myšlienky, psychicky si oddýchnuť a načerpať energiu. Robte to aj vy.

Organizovaný – plánovaný relax je jedným z najlepších spôsobov ako zvýšiť svoju produktivitu – toto mám overené a keby som to vedel od svojich podnikateľských začiatkov, určite by som ho zaradil hneď od začiatku.

5. Jedzte tak, ako vám to chutí a funguje

ako sa motivovať - zdravá a funkčná strava

Áno, áno… znova idem písať o strave. Prečo? Pretože má vplyv aj na produktivitu a energiu do práce. Iba v stručnosti a rýchlosti – zjedzte vysoko-sacharidové jedlo a choďte pracovať. No nepôjde vám to. Váš inzulín vystrelí do nebies a jediné, čo sa vám bude skutočne chcieť bude ľahnúť si na gauč, oddychovať a prípadne aj zaspať.

Jedzte tak, aby vaše telo šlo rovnakým smerom, ako chce ísť vaša hlava. To je veľmi, veľmi dôležité.

Do svojho denného harmonogramu si naplánujte kedy budete jesť (ideálne 3 – 5 krát za deň) a okrem toho si naplánujte aj svoj denný jedálniček – čo budete jesť. Táto organizácia vám umožní pripraviť si jedlo vopred, prípadne si vopred nájsť recepty alebo reštauráciu, ktorá ponúka menu, ktoré vám práve vyhovuje a vaše jedlo sa tak stane jedným z prostriedkov, ktoré vás dovedú k cieľu.

Jedlo – kalórie sú jediným zdrojom fyzickej energie pre ľudský organizmus. Práve preto by ste k nemu mali pristupovať zodpovedne, organizovane a netvrdiť, že vy necítite hlad, vy nemusíte jesť a potom to všetko večer dobehnete. Vážte si jediné miesto, kde musíte žiť celý život.

Ak potrebujete pomôcť s organizáciou jedálnička, som tu pre vás.

Záver

Toto je 5 základných krokov ako sa motivovať, ktoré používam vo svojom živote, keď potrebujem zvýšiť svoju produktivitu – takže každý deň. Ja osobne si celý týždeň plánujem v nedeľu večer. Ako prvé organizujem tréningy so svojimi klientmi, pretože tam musím synchronizovať svoj čas s ich voľným časom a preto je dôležité nájsť tie správne dni a časy. Potom organizujem jedálničky, ktoré treba pripraviť aby som vedel, či ich treba denne urobiť 3, 5 alebo 10. Ďalej naplánujem marketingové aktivity – písanie článkov, prípravu grafík, súťaže, kampane a tak ďalej. Následne vyčlením čas na štúdium, môj vlastný tréning a výcvik psov. Zvyšný čas je priestor na to aby som si dal v kľude kávičku, oddýchol si alebo robil to, čo sa v ten deň vyskytne a ukáže ako nutné.

Držím vám palce pri organizácií vášho času a zvyšovaní produktivity.

P.S.: Pridajte sa do našej FIT komunity na Facebook-u. Ak vás zaujíma zdravý životný štýl, jednoznačne patríte k nám.

5/5 - (3 votes)