carnivore diéta

Carnivore diéta: Inak povedané „diéta pre masožravcov“

Presný opak toho, čo vám doteraz bolo prezentované. Toto je Carnivore diéta, diéta pre mäsožravcov. Podľa všeobecne zaužívaných „právd“ musíte jesť veľké množstvo zeleniny s každou porciou jedla, musíte jesť 5 krát denne pre aktívny metabolizmus a držať harmóniu medzi bielkovinami, sacharidmi a tukmi…

Áno, jedlo 5x denne, zelenina v každej porcií a harmónia v makronutrientoch je úplne v pohode, pokiaľ sa v tomto cítite dobre a preferujete všeobecne zaužívaný systém stravovania.

carnivore diéta

Čo ak vám to však z dlhodobého alebo zdravotného hľadiska nevyhovuje? Čo ak stále cítite, že chudnutie nefunguje tak ako ostatným, čo ak stále cítite v tele zápal a čo ak nestíhate jesť toľkokrát denne?

Dovoľte mi predstaviť vám Carnivore. Jednoducho povedané, toto je spôsob stravovania, pri ktorom konzumujete iba živočíšne tuky a bielkoviny.

Vieme, že obezita sama o sebe môže byť zdrojom zápalu a chudnutie všeobecne vedie k lepšiemu krvnému tlaku, senzitivite na inzulín, markerom zápalu a celkovému zdraviu. Živočíšne tuky a bielkoviny sú neuveriteľne bohaté na živiny, a sú tiež veľmi sýte. To znamená, že vďaka Carnivore je oveľa jednoduchšie a s väčšou istotou možné schudnúť tuk a zároveň nemať hlad.

Evolúcia a Carnivore diéta


Sú pre vás tieto premeny inšpirujúce?

Ak áno, toto by ste určite mali vidieť:


Naši predkovia jedli zvieratá po celú dobu ľudskej evolúcie. Začalo to približne pred 4 miliónmi rokov, keď Australopithecus začal kráčať vzpriamenejšie a loviť zvieratá. Existuje dosť silný argument, že je to práve lov zvierat, ktorý v nasledujúcich rokoch umožnil nášmu mozgu zväčšiť veľkosť a zložitosť. Analýzy z 80.000 rokov starých vzoriek kolagénu od neandertálcov a homo sapiens ukazujú, že títo ľudia boli mäsožravce a mali stabilné hladiny izotopov dusíku v kostiach, čo naznačuje, že naši nedávni predkovia jedli zvieratá. Veľa zvierat.

Je to bezpečné?

V začiatkoch 20.storočia arktický prieskumník Vilhjalmur Stefansson (1879-1962) uskutočnil 3 výpravy v kanadskej arktickej oblasti, kde žil s Inuitmi. Najmenej 7 rokov žil iba na mäse (dnešný Carnivore). Ľudia neverili, že takáto strava môže byť zdravá, a tak bol v roku 1928 spolu s tímom expedície prijatý na oddelenie newyorskej nemocnice Bellevue Hospital, kde rok konzumoval iba stravu zo živočíšnych zdrojov (bielkoviny a tuk) (1).

Najprv mu bolo podávané chudé mäso, čo Stefanssonov zdravotný stav zhoršilo. Ale hneď ako pridali do stravy živočíšny tuk, začalo sa dariť. Druhý dokument z roku 1930, založený na tejto celoročnej štúdii, nezistil žiadny nedostatok vitamínov, normálnu funkciu čriev, dokonca zlepšenie zdravia zubov.

,,Subjekty boli duševne ostražité, fyzicky aktívne a nevykazovali žiadne špecifické fyzické zmeny.“ (2)

Medzi prvých priaznivcov tohto typu stravovania patrí Shawn Baker, ktorý sa aktívne venuje veslárskym disciplínam a napriek svojmu veku (52) prekonáva svetové rekordy.

Kanadský psychológ Jordan Peterson spolu so svojou dcérou Mikhailou Peterson dokázali pri prechode na stravovanie Carnivore zvrátiť ťažké autoimutné ochorenie.

A čo cholesterol?

Áno. To je presne to, čím vás strašia dezinformátori (bohužiaľ aj nevzdelaní lekári). Slanina je zlá, živočíšne tuky sú „zlý tuk“… Poďme sa na to pozrieť reálnymi očami:

Vedecká štúdia z roku 2007 (čiže žiadna novinka) zobrala dve skupiny ľudí a nastavila im dva druhy diét:

1.) Prvá skupina konzumovala potraviny živočíšneho pôvodu, ktoré obsahovali viac nasýteného tuku (to je akože ten zlý…)

2.) Druhá skupina konzumovala potraviny rastlinného pôvodu, ktoré obsahovali viac nenasýteného tuku (to je akože ten zdravý…)

Výsledok?

,,Obidve diéty boli spojené s významným úbytkom na hmotnosti po 28 dňoch (-5,26kg). Napriek vysokému príjmu cholesterolu a tukov nebola žiadna diéta spojená s významnými zmenami plazmatického cholesterolu alebo profilu plazmatického lipoproteínu cholesterolu. Zatiaľ čo plazmatické triglyceridy boli znížené v obidvoch skupinách.“

Čo to znamená v bežnom ľudskom jazyku? Carnivore NEMÁ negatívny vplyv na zlý cholesterol. Práve naopak.

Ľudia poznajú rozdelenie cholesterolu na HDL (dobrý) a LDL (zlý)

Ľudia poznajú rozdelenie cholesterolu na HDL (dobrý) a LDL (zlý). Málokto však vie, že LDL sa delí na 2 rôzne kategórie:

1 – „Pattern A“ – je veľký a nadýchaný. Udržuje nás pri živote, pretože ho telo potrebuje na výrobu nových buniek, hormónov a mnoho ďalších procesov.

2 – „Pattern B“ – je malý a hustý. Spôsobuje zápal.

Diéta s vysokým obsahom sacharidov spôsobuje rýchly nárast glukózy v krvi. Toto je hlavný rizikový faktor pre srdcové choroby. Diéta pre mäsožravce (Carnivore) stabilizuje hladinu glukózy v krvi, zníži hladinu LDL B a triglyceridov a zvýši hladinu LDL A a HDL.

Aké potraviny sa konzumujú pri Carnivore?

Samozrejme, základ sú živočíšne bielkoviny a tuky. Každý človek si už postupne sám vyformuje svoj vlastný štýl, ktorý mu vyhovuje. Keď sa bavíme o striktnom Carnivore, tak je to len mäso (+ soľ), vajíčka a voda. To však nie je dlhodobo udržateľné a preto si každý postupne sám modifikuje svoj vlastný druh Carnivore a vyskladá si svoj jedálniček z potravín:

  • mäso (prevažne hovädzie)
  • ryby
  • vajíčka
  • syry, mliečne výrobky (ak netrpíte intoleranciou)
  • zelená listová zelenina (absolútne minimálne množstvo, ak vôbec)

OMAD alebo prerušovaný pôst – výhoda pre tých, ktorí nemajú čas jesť

carnivore diéta

Obrovskou výhodou štýlu stravovania, kedy sa dostáva telo do ketózy (absencia príjmu sacharidov) je práve to, že nie je nutné jesť 5 a dokonca ani 3 krát denne.

Práve z tohto dôvodu sa Carnivore často spája so štýlom stravovania OMAD (one meal a day = jedno jedlo za deň = 23 hodín pôst + 1 hodina jedlo) alebo s prerušovaným pôstom, kedy dodržujete pôstne okno a v určitom časovom okne zasa konzumujete svoje kalórie (napríklad: 16 hodín pôst + 8 hodín jedlo / 18 hodín pôst + 6 hodín jedlo / 20 hodín pôst + 4 hodiny jedlo).

Práve kvôli vysokému termickému efektu týchto potravín, dlho udržateľnému pocitu sýtosti a stavu ketózy dokážete po krátkom období zvykania vydržať bez jedla s plnou (dokonca ešte väčšou ako predtým) dávkou energie dostatočne dlhú dobu.

5x PRE Carnivore

  • Ľudský žalúdok je oveľa kyslejší ako žalúdok bylinožravcov a všežravcov. Práve vysoký stupeň kyslosti môže znamenať, že mäso (doslova povedané zdochliny) hrali zásadnú úlohu v ľudskom vývoji. (3)
  • S rastom nášho mozgu sa zmenšovala dĺžka tráviaceho traktu. Bylinožravce ako kravy, králiky a kone majú dlhé a komplikované zažívacie ústrojenstvo na odbúravanie rastlinnej celulózy, zatiaľ čo mäsožravce ako levy, vlky a psy majú krátke a jednoduché zažívacie ústrojenstvo. Gastrointestinálny (tráviaci) trakt u ľudí je o niečo dlhší ako u mäsožravcov, ale oveľa kratší a menej komplikovaný ako u bylinožravcov.
  • Čo nakreslili ľudia z raného novoveku v starodávnych jaskyniach, ako je španielska jaskyňa Altamira a francúzska jaskyňa Chauvet? Bobuľovité kríky a listová zelenina? Orechy? Nie. Zvieratá! Veľa a veľa zvierat: bizóny, kone, laň, zubrov a dokonca aj nosorožce, mamuty a levy. Verí sa, že tieto kresby, ktoré sú často viac ako 30.000 rokov staré, boli symbolickými šamanskými rituálmi vytvorenými s cieľom zvýšiť úspešnosť lovu, ktorý je hlavným a najdôležitejším zdrojom potravy kmeňa.
  • Vitamín B3, ktorý sa prirodzene nachádza v mäse, rybách, vajciach, syroch a mlieku je nevyhnutnou živinou pre fungovanie všetkých našich buniek a nervového systému (4). Jeho prítomnosť v ľudskej strave pravdepodobne hrala kľúčovú úlohu v ľudskom vývoji, najmä vo vývoji mozgu a centrálneho nervového systému (5).
  • V susednom Maďarsku bola zriadená klinika s názvom Paleomedicina, ktorú vedie neurovedkyňa Dr. Zsófia Clemens spoločne s lekárom Dr. Csaba Tóth, využívajú svoj paleoketogénny terapeutický protokol na liečbu širokej škály autoimunitných stavov, cukrovky typu 1 a typu 2, duševných stavov a dokonca aj rakoviny. Klinika od roku 2014 používa svoju paleoketogénnu stravu na liečbu viac ako 10.000 pacientov. Publikovali prípadové štúdie týkajúce sa zvratu Crohnovej choroby, zastavenia progresie cukrovky 1.typu, zvrátenia prekancerózneho stavu a zastavenia rastu zhubnej rakoviny mäkkého podnebia, konečníka a mozgu (6, 7, 8, 9, 10).

Záver – je Carnivore vhodná strava pre každého?

Rozhodne nie. Carnivore je typ stravovania, ktorý so sebou jednoznačne prináša množstvo zdravotných benefitov a ako čerešničku na torte vďaka nemu dostanete svoje tukové zásoby na životné minimum. Napriek tomu je však tento typ stravovania určený len tým ľuďom, ktorí si vedia predstaviť konzumovať neustále len živočíšne bielkoviny a tuky. Doslova, Carnivore je určený pre milovníkov mäsa.

Jedálniček sa dá zostaviť zdravo z rôznych zdrojov potravín. Najdôležitejším faktorom pri zdravom životnom štýle je iba jedna jediná vec: Musíte byť schopný vydržať to dlhodobo a musí vám to byť príjemné.

Na ničom inom nezáleží. Ak sa cítite dobre a dostatočne komfortne vo svojom štýle stravovania + vám to prináša požadované výsledky. Vyhrali ste.

Práve to je výhodou v tvorbe jedálnička na mieru. Klienti si pri vypisovaní spoznávacieho dotazníka sami vyberajú, aké potraviny môžem v ich jedálničku použiť. To im dáva absolútnu garanciu, že budú jesť len to, čo im chutí. Takže môžeme poskladať ako Carnivore, tak aj širokospektrálnu stravu, tak aj vegetariánsku, bezlepkovú a rôzne ďalšie… Je to iba na vás.

5/5 - (8 votes)