chuť na sladké

Ako zahnať chuť na sladké či slané v procese chudnutia?

Určite to poznáš. Takmer nekontrolovateľné nutkanie zjesť niečo, čo Tvojmu stravovaciemu režimu zrovna nevyhovuje ale Tvoja hlava tvrdí, že to vyslovene potrebuješ. Napríklad chuť na sladké či slané…

Viem, že si toto meno neprečítaš, ale z legislatívneho hľadiska je dobré, aby si vedel, že toto je vyjadrenie osoby s menom Vandana Sheth, R.D., hovorkyne Academy of Nutrition and Dietetics.

V čom je pointa?

,,Chute sú často spájané s nedostatkom živín, ale to nemusí byť vždy pravda. Môžu byť spôsobené kombináciou sociálnyh, emocionálnych, kultúrnych a enviromentálnych podnetov.”

Toto je dôkaz toho, že to, čo Ti prezradím našim bežným jazykom a nie tým vedeckým – JE PRAVDA.

Vieš ako zahnať chuť na sladké či slané?

Jednoducho, keď máš chuť na sladké či slané a táto chuť je tak silná, že Ti kazí koncentráciu na iné aktivity a v každej príležitosti vidíš možnosť, že: ,,Teraz by bodla tá čokoláda…” (napríklad), tak máš v každom prípade PROBLÉM!


Sú pre vás tieto premeny inšpirujúce?

Ak áno, toto by ste určite mali vidieť:

Viac informácií

,,Jedlo je dobrý sluha ale špatný pán.“

…niekedy dávno niekto veľmi múdry…

Nie je tak dôležité krátkodobé prekonanie chvíľkového nutkania ale je dôležité nájsť príčinu tohto problému a dlhodobo s ňou pracovať.

V tomto prípade máme dve možnosti

chuť na sladké
  1. Každá potravina obsahuje minimálne jednu zložku z makronutrientov (bielkoviny, sacharidy, tuky) a takisto nejaké mikronutrienty (vitamíny a minerály). Píšem “nejaké” lebo každá potravina to svoje… ale o tom neskôr. Vieš, keby Tvoja strava bola od mala rodičmi vedená v štýle mäsa na prírodno, kvalitné prílohy, zdravé formy tuku, mlsanie zeleninou… tak by si asi nemal chuť napríklad na čokoládu, pretože máš nízku hladinu horčíka, ale dostal by si chuť na banán alebo avokádo. Lebo TVOJE TELO POZNÁ kde tieto potrebné (chýbajúce) látky našlo predtým. 
  2. Tvojmu telu nechýba nič a jednoducho máš depresie, ktoré zajedáš. Bolo by teda na čase sa prestať ľutovať a uvedomiť si, že nech za Tvoje problémy môže ktokoľvek (ale v skutočnosti si to Ty), vyriešiť ich môžeš len a len Ty. Jednoducho začni NIEČO robiť lebo… zapamätaj si: Čokoľvek je lepšie ako nič!

Budeme sa venovať ale tomu prvému prípadu. Dajme teda, že si mojim klientom a máš vypracovaný individuálny stravovací plán, v ktorom sa nachádzajú LEN TIE potraviny, ktoré obľubuješ (lebo si si ich sám vybral pri vypisovaní vstupného dotazníka) ale napriek tomu máš chuť napríklad na spomínanú čokoládu…

Oukej, daj si čokoládu. Ak tým nezajedáš svoje problémy, daj si. Tvoje telo naozaj potrebuje niečo, čo sa v nej nachádza. Akurát… nepotrebuje ten cukor. A nepotrebuje Ti pokaziť náladu, že si “dnes zas pokašľal tú diétu…” 

Začni premýšľať o jedle inak

chuť na sladké - slané

Konverzácia Teba s Tebou: ,,Keď mám teraz chuť na syr… ale v tejto chvíli ho nemám v jedálničku, pretože obsahuje tuk a prevýšil by som denné kalórie nastavené mne na mieru… tak čo urobí ten syr v mojom tele, keď ho zjem? Ok… zavolám svojmu trénerovi, ale ešte to pozriem na Google…”

A zistíš, že syr je druh potraviny, ktoré sa ľudské telo naučilo dlhými rokmi prijímať po návale emócií. To preto, že tieto jedlá väčšinou obsahujú l-tryptoftán (aminokyseliny, ktoré zvyšujú produkciu serotonínu – hormón, ktorý ovplyvňuje Tvoj pocit šťastia)

Takže v tomto prípade… Skús sa pre zmenu nenajesť a trocha si zašportovať. Rýchla chôdza, joga, zopár angličákov, rýchlo vybehni po schodoch… zadýchaj sa a zvýš svoju tepovú frekvenciu… Uvidíš.

Taká čokoláda naozaj obsahuje horčík a napríklad práve preto majú ženy v čase menštruácie často na ňu chuť, pretože ich telo v tomto období spotrebuje viac horčíka ako zvyčajne a potrebuje ho doplniť. Takisto ale potraviny bohaté na horčík sú tmavá listová zelenina, avokádo a banány.


Toto jesť a chudnúť?👇

jedálniček na mieru

Pre diétach sen, s nami realita…

Viac informácií

Ale zas nemusí to byť len čokoláda, ale aj jednoducho všeobecná chuť na sladké či slané… že?

Na toto si posvietili aj vedecké štúdie (Yale University – legislatíva), ktoré dokázali, že… a teraz dobre čítaj:

,,Chuť na cukor môže znamenať, že Vaše telo sa snaží o ovplyvnenie duševného zdravia. Chuť na potraviny s vysokým obsahom jednoduchého cukru je podmienená emóciami stresu, smútku a hnevu.”

…a tento výskum prišiel k výsledku, že najideálnejšou náhradou je krátka prechádzka, hlboké dýchanie čerstvého vzduchu a naše krásne vitamín D podporujúce slniečko.


Povedzme si pravdu. Slávne Tyčinky DRU večer pri telke, to je paráda.

Ale ako povedala Lisa Young, Ph.D, RD, profesorka výživy na New York University: ,, 当您进行大量运动时,会出汗很多,并且身体会失去盐分,这意味着您会尝到补充盐分的盐味。“

A mala pravdu.

,,Túžba po soli je spájaná s dehydratáciou a nerovnováhou elektrolytov v tele. Keď sa veľa potíte a telo stráca soľ, organizmus potrebuje svoje zásoby doplniť.”

Lisa Young, Ph.D, RD, profesorka výživy na New York University

Ako zahnať chuť na sladké či slané? Alebo čím nahradiť iné potraviny, na ktoré máš pravidelne chuť?

Každý človek je iný… Všetci fungujeme odlišným režimom, či už v súkromnom živote, pracovnom alebo tom pohybovom… Takisto všetci máme iné chute… Ale to sú všetko informácie, ktoré sa dozvedám od každého klienta o ktorého individuálny stravovací režim sa zodpovedne a pravidelne starám, aby sme dosahovali výsledky.

P.S.: Pridajte sa do našej FIT komunity na Facebook-u. Ak vás zaujíma zdravý životný štýl, jednoznačne patríte k nám.

Zistite, ako schudnúť:

Urobte si Test Nutričnej Optimalizácie teraz hneď zdarma a získajte osvedčené know-how.