Spánok: Je naozaj tak dôležitý pre zdravý životný štýl?

Dodržuješ správnu výživu, žiješ fyzicky aktívnym životným štýlom ale nevieš, čo je to hlboký spánok? Niečo tu nie je v poriadku…

Vďaka čomu tvoríš predpoklady ku zdravému, funkčnému a peknému telu?

  1. Zdravá, sýta, chutná a funkčná strava
  2. Pravidelná fyzická aktivita
  3. Dostatočná regenerácia

Dostatočná regenerácia = hlboký spánok.

Počas dňa Tvoje telo produkuje adrenalín a dopamín = nechce sa Ti spať.

V noci sa produkcia týchto hormónov zníži a svoju produkciu začnú zvyšovať: melatonín, serotonín a gaba.

Tieto tri hormóny zabezpečujú to, aby si počas spánku prešiel 5 fázami:

  • 1.fáza je veľmi ľahko narušiteľná. Sprevádza ju spomalenie mozgovej činnosti, zatváranie očí. Tvoj spánok je ešte veľmi citlivý na okolie…
  • V 2.fáze sa tvoja činnosť mozgu spomalí ešte viac a pomaly začínajú relaxovať svaly. Spomaľuje sa tep srdca a znižuje sa telesná teplota.
  • 3. a 4. fáza sú spolu veľké kamarátky. Dochádza k úplnej paralýze kostrového svalstva a strate vedomia. V tejto etape sme len veľmi krátko, pretože prechádzaš rovno do štvrtej fázy, ktorá je najhlbšia zo všetkých. V tomto momente zažívaš najprospešnejší hlboký spánok a hladina rastového hormónu je na svojom absolútnom vrchole.
  • 5. fáza sa nazýva aj REM fázou (rapid eye movement) tzn. rýchly pohyb očí. Zvyšuje sa krvný tlak, začneme rýchlejšie dýchať a srdcový tep sa vracia späť zo spánkového režimu do svojho bežného normálu.

Prečo je spánok dôležitý?

Počas spánku sa Tvoje telo doslova zotavuje. 

Z fyzických ale aj psychických zaťažení.

Odborne povedané, obnovujú sa neurotransmittery: dopamín, adrenalín, noadrenalín, acetylcholín. Počas dňa ich vyčerpáš a v noci ich telo “dáva naspäť dokopy” aby nebol pre Teba problém sa sústrediť, cítiť motiváciu, energiu a svalovú kontrakciu.

Čo to pre Teba znamená?

Ak chceš ráno nezabudnúť doma kľúče od bytu a vymknúť sa, ak nechceš prejsť neúmyselne na červenú po ceste do práce a tam sa nechceš rozčuľovať nad všetkými negatívnymi vplyvmi a neskôr doma mrnčať aký je život zlý…

Ale ak chceš mať dostatok energie, motivácie a radosti zo života, tak sa jednoducho kvalitne najedz, dobre si zacvič a dbaj na kvalitu svojho spánku!

Malá rada: hormón melatonín zohráva najdôležitejšiu úlohu pre kvalitný spánok. Jeho produkciu môžeš jednoducho a zdarma zvýšiť. A to tým, že budeš zaspávať v absolútnej tme = žiadny televízor, lampa ani telefón.

Štítky: