Káva pred raňajkami? Toto by ste mali vedieť

Prvou činnosťou dňa mnohých ľudí po zobudení je ranná káva. Po zazvovení budíka sa cítite omámene a trochu rozladene. Takže prirodzene, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je dať si poriadne silnú šálku kávy. Nová štúdia z University of Bath naznačuje, že to nie je zrovna najlepší nápad.

Ranná káva môže ráno narušiť glukózovú odpoveď tela a má teda priamy vplyv na inzulínovú senzitivitu. 

Počas výskumu rannej kávy rozdelili ľudí do 3 skupín:

V 1.kontrolnej skupine členovia prežili ničím nerušenú noc a po zobudení dostali vypiť sladký nápoj, ktorý predstavoval energetickú (kalorickú) hodnotu bežných raňajok.

Členovia 2.kontrolnej skupiny absolvovali prerušovaný spánok a dostali vypiť rovnaký sladký nápoj ako náhradu energetickej hodnoty raňajok.

V 3.kontrolnej skupine absolvovali tiež prerušovaný spánok, no po zobudení dostali vypiť silnú čiernu kávu a až po nej vypili nápoj energetickej hodnoty raňajok.

Výsledok?

Je zaujímavé, že štúdia nezistila žiadne zhoršenie odpovede glukózy z prvej ani druhej skupiny. Tretia kontrolná skupina však mala po vypití kávy nalačno negatívny vplyv na metabolizmus glukózy až o 50%.

Z tohto dôvodu vedci usúdili, že vzhľadom na inzulínovú senzitivitu je oveľa lepšie ak využijeme potencionálne stimulačné výhody rannej kávy až po raňajkách pri zvýšenej hladine glukózy v krvi.

Zároveň dopĺňajú, že je potrebné urobiť ešte veľa výskumov aby sme lepšie pochopili vzťah medzi spánkom a metabolizmom. Nie je totiž úplne jasné koľko prerušenia spánku je potrebného na priame narušenie metabolizmu človeka.

Napriek tomu je z tohto výskumu jasné, že piť silnú kávu pred jedlom a po noci prerušovaného spánku môže obmedziť schopnosť tela efektívne reagovať na metabolizmus cukrov.

Zjednodušene povedané

Kontrola hladiny cukru v krvi je narušená, keď prvou vecou, s ktorou náš metabolizmus prichádza do styku, je káva. Je jednoznačné, že jej stimulačný účinok a zároveň aj energetické využitie prvého jedla dňa sú efektívnejšie v poradí najskôr jedlo, potom káva. 

Štítky: