Skutočne na svete existujú najúčinnejšie tabletky na chudnutie? Alebo je predaj týchto tabletiek len dobrou marketingovou stratégiou?
Priznajme si, že väčšina z nás už siahla po niektorom tom „urýchľovači ku vysnívanej postave“. Existuje predsa nádej, že tieto tabletky urobia s naším telom zázraky takmer bez námahy.
Pevná vôľa a trpezlivosť sú predsa vlastnosti, ktoré sú v dnešnej dobe skôr vzácnosťou. Preto sme sa rozhodli dať dokopy veľmi zaujímavý článok na tému najúčinnejšie tabletky na chudnutie, ktoré skutočne fungujú.
Najúčinnejšie tabletky na chudnutie: Pravda o “spaľovači tukov” L-karnitíne
Začnime teda jedným z najznámejších suplementov, ktorý je zaraďovaný medzi spaľovače tukov – L-karnitínom.
L-karnitín je neesenciálna aminokyselina (tzn. telo si ju dokáže vytvoriť samo), ktorá je v tele syntetizovaná z dvoch esenciálnych aminokyselín. Z lyzínu a metionínu. Okrem toho sa L-karnitín nachádza v rôznych potravinových zdrojoch, napr. v červenom mäse, rybách a hydine (1).
Sú pre vás tieto premeny inšpirujúce?
Ak áno, toto by ste určite mali vidieť:
Je to teda telu vlastná látka, ktorú denne prijímame v potrave a zvyšok si organizmus dokáže vytvoriť sám. Jeho funkciou je účasť na beta-oxidácii mastných kyselín – v preklade: dodávka energie pre srdcové a kostrové svalstvo. Logicky teda vyplýva, že suplementácia L-karnitínom má zmysel najmä pri srdcovej nedostatočnosti, arytmiách a nadmernej svalovej únave, kedy prispieva k rekondícii. Toto je využitie v medicíne, ktoré bolo vedecky dokázané (2).
Avšak jeho údajné podporovanie v zmysle pre spaľovače tukov nie je založené na žiadnych dôkazoch. Napríklad štúdia, v ktorej boli potkany rozdelené do dvoch skupín – jednej bol podávaný L-karnitín, druhej nie. Obe skupiny mali zabezpečený kalorický deficit. Pri oboch bola teda zaznamenaná redukcia hmotnosti, avšak žiadny rozdiel medzi týmito skupinami nebol prítomný (3).
Ďalšia štúdia, prevádzaná na ženách s miernou nadváhou, kde boli takisto ženy rozdelené do dvoch skupín (jedna skupina dostávala L-karnitín, druhá placebo), obe skupiny vykonávali pravidelnú fyzickú aktivitu… Hádajte čo sa stalo? Obe skupiny schudli, no rozdiel znova nebol žiadny (4).
Čo z toho vyplýva?
Počas dvadsiatich rokov výskumu tuk-spaľujúca funkcia L-karnitínu nebola dokázaná. L-karnitín teda oficiálne nepatrí medzi najúčinnejšie tabletky na chudnutie.
Pýtam sa teda, na čom je založený celý marketingový ošiaľ okolo tejto aminokyseliny?
Jedine na neinformovanosti ľudí. Takže ak netrpíte srdcovou nedostatočnosťou, či naozaj veľkou svalovou únavou, kúpa L-karnitínu vám život nezlepší.
Existujú najúčinnejšie tabletky na chudnutie?
Teraz vás pre zmenu poteším. Áno, existuje. Sú látky, ktoré dokážu urýchliť vašu cestu k vysnívanej postave (skutočné spaľovače tukov). Niektoré sú schopné pomôcť vám len vo veľmi nízkej miere, iné viac.
Z tých jemnejších si spomenieme napríklad synefrín a z tých výrazne napomáhajúcich efedrín, kombinácia efedrín, kofeín, aspirín (tzv. ECA) a yohimbin.
Asi vás neprekvapí, že tie, ktoré výrazne podporujú spaľovanie tukov a takisto výkon sú v profesionálnom športe oficiálne zakázané, napr. efedrín od roku 2003 americkou FDA (Food and Drug Administration).
Paradoxne sa dajú tieto látky zohnať práve z amerického trhu a sú obsiahnuté v amerických spaľovačoch tukov.
Takže, žiadne prekvapenie, najúčinnejšie tabletky na chudnutie na Slovensku povolené nie sú.
Toto jesť a chudnúť?👇
Pre diétach sen, s nami realita…
Najúčinnejšie tabletky na chudnutie #1: Synefrín
patrí do skupiny alkaloidov a nachádza sa prirodzene v citrusových plodoch. Jeho chemická štruktúra je podobná efedrínu. Aj to je možno dôvod, prečo v ňom ľudia začali vidieť potenciál pre efektívnejšie spaľovanie tukov. Z výsledkov štúdií však vyplynulo, že je to len veľmi slabá „beta verzia“ efedrínu.
Za všetky spomeniem jednu z roku 2011 (5), v ktorej sa zistilo, že po požití 50 mg synefrínu sa kľudový výdaj zvýšil o 65 kcal v porovnaní s placebo skupinou. No dobre. V praxi – 65 kcal x 7 dní v týždni = 455 kcal, čiže približne jedno jedlo…za týždeň. To nie je bohvieaký výsledok, ktorý by sa poznateľne premietol do čísla na váhe či vizuálneho efektu.
Inej skupine podávali 50 mg synefrínu, 600 mg naringínu a 100 mg hisperidínu (taktiež látky pochádzajúce z citrusov), čo spôsobilo zvýšenie výdaja o 183 kcal. To už je poznateľne lepší výsledok, ktorý za týždeň činí 1281 kcal spálených navyše, v prepočte je to cca 0,4 kg tuku. Synefrín teda potrebuje „pomocníkov“ aby mal ako-taký účinok na spaľovanie.
Fat burnery s touto trojkombináciou už samozrejme existujú. Stále ich však nemôžeme označiť ako najúčinnejšie tabletky na chudnutie.
Najúčinnejšie tabletky na chudnutie #2: Efedrín
je jedným z najefektívnejších termogénnych stimulantov. Zvyšuje energetický výdaj o 9 % a znižuje množstvo telesného tuku o 18 – 50 %. Pôsobí na beta-receptory sympatického nervového systému, čím podporuje termogenézu. Chemická štruktúra je podobná adrenalínu.
Jeho zvýšené dávky spôsobujú zvýšenie krvného tlaku, búšenie srdca a v neposlednom rade aj závislosť. To sú dôvody, prečo bola táto látka zakázaná. V malých dávkach a pod lekárskym dohľadom sa však využíva v medicíne na liečbu astmy, nízkeho tlaku, narkolepsie či depresie. Má totiž schopnosť navodzovať dobré pocity (6).
Farmaceutická a športová pospolitosť sa však rozhodla ťažiť z benefitov efedrínu, k čomu prispeli aj ďalšie zistenia z roku 1987 (7). Bola vykonaná štúdia, v ktorej sa testovala kombinácia efedrínu a aspirínu za účelom odstránenia obezity.
Výsledky boli nasledujúce: obézni jedinci nielen že znížili množstvo svojej tukovej hmoty až o 75 %, ale bolo aj dokázané, že kombinácia efedrín-aspirín pôsobí špecificky na tuky, bez straty svalovej hmoty.
V inej štúdii Daly a kolektív (8) používali už celú trojkombináciu – efedrín, kofeín, aspirín. Skupina užívajúca ECA schudla priemerne 3,2 kg za 8 týždňov, po piatich mesiacoch v priemerne 5,2 kg a placebo skupina 0,03 kg.
Podotýkam, že v tejto štúdii ľudia nedržali žiadnu diétu a necvičili. Čiže veľmi jednoducho zhrnuté – dajme tomu, že za 5 mesiacov schudnete úpravou stravy a cvičením 10 kg a ak užívate ECA, bude to nie 10 kg, ale 15 kg. Úžasné, nie?
Samozrejme, všetko má svoje pre a proti a každá účinná látka má svoje vedľajšie účinky.
Existujú komerčné spaľovače tukov, ktoré obsahujú tieto tri látky (napr. Black Mamba, T5), tie však bežne v obchode s doplnkami nekúpite. V skutočnosti sú však práve tieto spaľovače tukov najúčinnejšie tabletky na chudnutie.
Celkovo je však medzi výrobkami predávanými v Európe a v Amerike veľký rozdiel. Môže ísť síce o ten istý výrobok, tej istej značky a v tej istej fľaštičke, no zloženie bude iné. A najčastejším takýmto príkladom je posledná látka, ktorú si spomenieme:
Najúčinnejšie tabletky na chudnutie #3: Yohimbín
Túto látku od roku 2010 Svetová zdravotnícka organizácia neodporúča pridávať do výživových doplnkov. Nahrádza sa preto rôznymi inými „zázračnými extraktmi z kadečoho“. V Amerike tieto odporúčania neprešli, preto je tam yohimbin súčasťou takmer každého spaľovaču.
A preto tieto spaľovače fungujú. Znova spomeniem jednu štúdiu, v ktorej sa sledovalo telesné zloženie profesionálnych hráčov ľadového hokeja. Skupina užívajúca tri týždne 20 mg yohimbinu zaznamenala významný pokles podielu tuku, a to o 2,2 % (9).
To potvrdili aj iné štúdie, avšak má to jeden dôležitý háčik.
Yohimbin funguje v tom prípade, že budete vykonávať intenzívnu fyzickú aktivitu bezprostredne po jeho užití. Vtedy podporuje spaľovanie tukov a je veľmi účinný na problematické oblasti (brucho, boky). V týchto oblastiach sú totiž tzv. alfa-receptory, ktoré podporujú ukladanie tukových zásob. Yohimbin funguje ako antagonista alfa-receptorov, čiže ich blokuje a zabraňuje udržiavaniu tukového tkaniva.
Takže, najúčinnejšie tabletky na chudnutie fungujú hlavne vtedy, keď ich kombinujete s pohybom. Znova sa dostávame ku kalorickému výdaju.
Vy si však na Slovensku kúpite drahý spaľovač tukov v nadupanej dóze, sľubujúci úžasné výsledky…no bez yohimbinu. Na Slovensku je to tak.
Keby sme to teda mali zhrnúť, tak by sme mohli povedať, že…
- Nikdy nebolo dokázané, že suplementácia L-karnitínom podporuje či urýchľuje spaľovanie tuku a redukciu hmotnosti
- Väčšina spaľovačov na európskom trhu obsahuje synefrín ako „zázračnú“ látku, ktorá však bez naringínu a hisperidínu žiadny zázrak s vašou hmotnosťou neurobí
- Látky, ktoré skutočne podporia spaľovanie tukov sú zakázané FDA, je to najmä početnými výskumami overená kombinácia ECA – efedrín, kofeín, aspirín – obsiahnutá v amerických „podpultovkách“
- Spaľovačom amerických značiek avšak v európskych obchodoch chýba kľúčová a účinná ingrediencia – yohimbín, ktorá je v USA bežnou súčasťou spaľovačov.
Tento článok mal za účel zosumarizovať pre vás fakty, vyviesť vás z omylov, ktoré vám ponúka (väčšinou slovenský) trh. Účelom nie je propagácia výrobkov a užívanie akýchkoľvek látok je po vlastnom uvážení a na vlastnú zodpovednosť.
Autor článku: Mgr. Veronika Šarayová
Anthropologist
Institute of Biology, Faculty of Medicine, Slovak Medical University
Zdroje
1 – Butler, N., 2017: L-Carnitine for Weight Loss: Fact or Fiction? Online: https://www.healthline.com/health/l-carnitine-weight-loss#1.
2 – Valášek, V., 2009: Karnitín – báje a pravdy. Online: https://valasek.blog.sme.sk/c/179157/Karnitin-baje-a-pravdy.html.
3 – Brandsch, C., Eder, K., 2002: Effect of L-Carnitine on Weight Loss and Body Composition of Rats Fed a Hypocaloric Diet. Annals of Nutrition and Metabolism. Online: https://www.karger.com/Article/Abstract/65408
4 – Villani, R. G., Gannon, J., Self, M., Rich, P. A., 2000: L-Carnitine Supplementation Combined with Aerobic Training Does Not Promote Weight Loss in Moderately Obese Women. Human Kinetics Journals. Online: https://journals.humankinetics.com/doi/pdf/10.1123/ijsnem.10.2.199.
5 – Stohs, S. J., Preuss, H. G., Keith, S. C., Keith, P. L., Miller, H., Kaats, G. R., 2011: Effects of p-synephrine alone and in combination with selected bioflavonoids on resting metabolism, blood pressure, heart rate and self-reported mood changes. Online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21537493
6 – Caha, J., 2012: Efedrin – mnoho povyku pro nic? Online: https://aktin.cz/efedrin-mnoho-povyku-pro-nic.
7 – Dulloo, A. G., Miller, D. S., 1987: Aspirin as a promoter of ephedrine-induced thermogenesis: potential use in the treatment of obesity. American Society for Clinical Nutrition.
8 – Daly, P. A., Krieger, D. R., Dulloo, A. G., Young, J. B., Landsberg, L., 1993: Ephedrine, caffeine and aspirin: safety and efficacy for treatment of human obesity. Online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8384187
9 – Ostojic, S. M., 2006: Yohimbine: the effects on body composition and exercise performance in soccer players. Online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17214405.