biely cukor

Biely cukor: Strašiak, ktorý je zdrojom obezity?

Je biely cukor (jednoduchý) naozaj zdrojom obezity?

Súčasný trh je doslova presýtený informáciami o „zdravej výžive“. Čo je horšie – aj výrobkami, ktoré vďaka zavádzajúcim názvom na obaloch považuje široká verejnosť za zdravú výživu. Kam sa človek pozrie, tam vidí musli a fitness tyčinky, fitness cereálie, fitness šunky, či „proteínové výrobky“, ktoré sa tešia obľube vďaka známej tvári (influencer) v reklame z nemenovaného rádia.

Ako sa v tom má človek, ktorý chce žiť zdravo vyznať?

Moja prvá rada pre vás bude znieť jednoducho až primitívne, no základom bude vždy čítanie zloženia, nie názvu.

Pýtate sa ako sa máte vyznať v zložení potravín, načo je Vám potom tréner?

A ak si už zaplatím trénera, budem si ho musieť platiť do konca života?

Hneď vám dám odpoveď na obe otázky. Tréner či výživový poradca je tu na to, aby vám dal, nazvime to rýchlokurz výživy a naučil vás správne cvičiť. Ak je tréner dobrý, bude vás motivovať a ukáže vám silu, o ktorej ste ani netušili, že ju máte. Podrží vás v ťažkých chvíľach, pretože najťažšie je začať.


Sú pre vás tieto premeny inšpirujúce?

Ak áno, toto by ste určite mali vidieť:

Viac informácií

Prečo?

Pretože na začiatku ešte netušíte ako dobre sa budete cítiť, akú radosť vám prinesú výsledky a reakcie vášho okolia. Netušíte, že zdravé stravovanie a ani redukčná diéta nie je o hladovaní ani o suchároch s hlávkovým šalátom. To je tá psychologická časť pracovnej náplne trénera.

Druhá podstatná časť sú vedomosti a fakty, ktoré vás naučí používať. Tých faktov je neskutočne veľa, vplyv stravy na človeka je hotová veda, ktorá je fascinujúca a doteraz úplne neprebádaná. Sú veci, ktoré platia všeobecne a vždy a sú naopak veci, pri ktorých veľmi záleží na genetických predispozíciách človeka. Tu nastupujú vedomosti a pozorovanie trénera, ktorý vás naučí čo je dobré konkrétne pre vás. Hovorím o personalizovanom prístupe, ktorý je budúcnosťou celej medicíny, a ktorý mnoho trénerov zanedbáva.

Úlohou dobrého trénera / výživového poradcu je teda to, že vám ušetrí zopár rokov študovania biochémie výživy či anatómie svalstva a rovno vám povie ako na to. Je to vo väčšine prípadov otázka niekoľko mesačnej investície, z ktorej však môžete ťažiť po zbytok života. Čo sa za tých pár mesiacov v praxi naučíte, vám už nikto nevezme. A to je aj odpoveď na druhú otázku.

Naozaj priberáme z bieleho cukru? Je biely cukor jed?

biely cukor

Určite ste už videli články s nápismi „Cukor – biely jed“, či dostali radu od kamarátky aby ste úplne vylúčili cukor z vášho jedálnička. Poviem vám ako to v skutočnosti je.

Cukor sa vo veľkom začal vyrábať asi pred 150 rokmi. Je to teda relatívne mladý produkt. Obľúbený je najmä z dôvodu kombinácie jeho dvoch vlastností – sladká chuť a nízka cena. Pribúdaním sladkých produktov, ktoré boli cenovo dostupné a aj chutné sa príjem bieleho cukru rapídne zvyšoval. Prieskum z roku 2000 ukázal, že priemerná spotreba cukru na jedného obyvateľa ročne je napr. v Turecku 30,3 kg. Zatiaľ, čo v Austrálii výsledky hovoria až o čísle 58,4 kg. Podľa WHO (World Health Organization) priemerný Slovák spotrebuje 31 kg cukru ročne.

Biely cukor = prázdne kalórie. Čo to znamená?

Najprv treba ozrejmiť zásadnú vec – biely cukor neobsahuje žiadne esenciálne živiny, preto je zdrojom tzv. prázdnych kalórií. Znamená to, že nadbytočným príjmom cukru sa do nášho tela dostáva veľa kalórií, teda energie. Nehovoríme však o žiadnych vitamínoch, mineráloch či vláknine.

WHO odporúča udržiavať príjem cukru na 10% z celkového denného energetického príjmu. Najmä z toho dôvodu, aby sa zabezpečil dostatočný príjem polysacharidov, vlákniny, minerálov a vitamínov. Biely cukor by totiž nemal nahrádzať plnohodnotnú stravu, ktorá je nevyhnutná pre správne fungovanie celého organizmu. Toto je tá zásadná informácia – biely cukor nemá žiadne toxické ani patogenetické vlastnosti (odhliadnuc od zjednodušenia vzniku zubného kazu).

Jednoducho ho k životu nepotrebujeme a vo veľkých množstvách už vôbec nie. Je zdrojom rýchlej energie, čo nám môže byť v určitých situáciách na úžitok (rýchlostné športy), no v iných (pohodový večer pred telkou) na oštaru. Logika nepustí – rýchla energia sa buď rýchlo spotrebuje alebo rýchlo uloží. Vždy je dôležité správne načasovanie. Ja pre zjednodušenie často hovorievam – dôležitejšie a kľúčové je to, čo zješ počas druhej polovice dňa (výnimkou sú ľudia pracujúci na smeny, hlavne nočné). Som zástancom filozofie všetko, ale s mierou. Pretože lepšia je tá sušienka počas pauzy v práci, ako návalové prejedanie sa nutellou po krátkej dobe úplne bez cukru.

Biely cukor v sladených nápojoch


Toto jesť a chudnúť?👇

jedálniček na mieru

Pre diétach sen, s nami realita…

Viac informácií

Pri tejto tematike sme natrafili na jeden zaujímavý fakt. Týka sa sladených nápojov.

Mnoho ľudí je na rôznych ochutených vodách takmer závislých a tvoria každodennú súčasť ich jedálnička. Áno, hovorím jedálnička, pretože aj keď sú v tekutom stave obsahujú cukor. Sú teda zdrojom energie a takpovediac by mali nahrádzať určitú časť z príjmu energie z tuhej stravy. Epidemiologické štúdie poukazujú na to, že cukor obsiahnutý v sladených nápojoch zvyšuje telesnú hmotnosť viac ako cukor, ktorý je zložkou pevnej potravy. Je to zapríčinené tým, že proces žuvania pri príjme potravy kompenzačne zníži príjem iných potravín, čo sa však pri pití sladených nápojov nestane.

Preto, ako často odporúčam, niektorým ľuďom ktorých pitný režim je zložený prevažne z takýchto nápojov, stačí, aby ich nahradili. Či už minerálkou, nesladeným čajom alebo obyčajnou vodou.

Pre taký typ ľudí to bude najlepší začiatok a odrazový mostík, ktorý im zabezpečí prvé výsledky. A to len jednoduchým zaradením vody do pitného režimu namiesto coly. Tá je mimochodom vhodnejšia na čistenie toalety ako na pitie…

Zistite, ako schudnúť:

Urobte si Test Nutričnej Optimalizácie teraz hneď zdarma a získajte osvedčené know-how.