železo v strave

Železo v strave: funkcie a následky jeho nedostatku

Prečo je chýbajúce železo v strave človeka problémom? Naše telo potrebuje minerálne železo na tvorbu hemoglobínu, proteínu v červených krvinkách, ktorý im umožňuje prenášať kyslík do celého tela.

Poznáme rôzne druhy anémie, ale celosvetovo najčastejším typom je anémia z nedostatku železa.

Prejavy a príznaky anémie závisia od týchto faktorov:

  • závažnosť anémie
  • rýchlosť rozvoja anémie
  • vek
  • aktuálny zdravotný stav

V niektorých prípadoch ľudia nepociťujú žiadne príznaky.

Chýbajúce železo v strave človeka – príznaky:

Veľká, nevysvetliteľná únava


Sú pre vás tieto premeny inšpirujúce?

Ak áno, toto by ste určite mali vidieť:

Viac informácií

Patrí k najčastejším príznakom anémie z nedostatku železa. Tento príznak sa môže prejaviť aj u ľudí, ktorým nebol nedostatok železa diagnostikovaný.

železo v strave

Ak telo nemá dostatok hemoglobínu , tkanivá a svaly nemajú dostatočný prísun kyslíka, aby mohli efektívne pracovať. Tento proces je veľmi náročný aj pre srdce a to z toho dôvodu, že musí v našom tele pumpovať viac krvi, ktorá je bohatšia na kyslík, čo môže náš organizmus v značnej miere vyčerpať.

V dôsledku toho, že únava je často považovaná pri rušnom spôsobe života za normálnu, môže byť ťažké diagnostikovať nedostatok železa iba na základe tohto faktu.

Ľudia, ktorým chýba železo v strave pociťujú nedostatok energie, slabosť, podráždenosť a problém so sústredením.

Bledá, nezdravo vyzerajúca pokožka

Kruhy pod očami a bledá pokožka?

Aj tieto prejavy prezrádzajú, že vášmu organizmu chýba dávka železa.

Hemoglobín v červených krvinkách dáva krvi červenú farbu, takže nízka hladina železa v organizme ovplyvňuje jej farbu. Je to jeden z dôvodov, prečo koža môže stratiť časť pôvodnej farby alebo tepla k ľudí, ktorým železo v strave chýba.

Štúdia na deťoch vo veku 6 – 11 rokov zistila, že bledosť spojená s nedostatkom železa sa prejavuje najmä na:

  • tvári
  • ďasnách
  • vnútornej strane pier alebo viečok
  • nechtoch

Tieto znaky patria k prvotným, ktoré si lekár pri diagnostike nedostatku železa všíma na pacientovi. Dôležité je samozrejme potvrdiť túto diagnostiku aj krvným testom.

Bledosť pokožky sa vyskytuje najmä u stredne ťažkých a ťažkých prípadov anémie.


Toto jesť a chudnúť?👇

jedálniček na mieru

Pre diétach sen, s nami realita…

Viac informácií

Samovyšetrenie:

Ak si stiahnete spodné viečko nadol, vnútorná vrstva by mala mať žiarivú červenú farbu. Ak je veľmi svetloružová alebo žltá, mali by ste sa lepšie zamerať na železo v strave. U ľudí s tmavším odtieňom pleti môže byť práve vnútorná vrstva viečka jediným miestom, kde je to viditeľné.

Nadmerná dýchavičnosť

Hemoglobín umožňuje červeným krvinkám prenášať kyslík v našom tele.

Čo to znamená?

Nízka hladina hemoglobínu = nízka hladina kyslíka v krvi = nedostatok kyslíka pre svaly = nedostatok energie na vykonávanie bežných aktivít

V dôsledku toho sa vaša rýchlosť dýchania zvýši, keď sa vaše telo snaží získať viac kyslíka.

Dýchavičnosť preto patrí medzi bežné príznaky anémie.

Ak sa zadýchate pri aktivitách, ktoré vám predtým nerobili žiadny problém (chôdza, cvičenie, schody), príčinou môže byť práve chýbajúce železo v strave.

bolesť hlavy pri nedostatku železa

Neutíchajúca bolesť hlavy

Bolesť hlavy, ktorej príčinou je nedostatok železa sa vyskytuje najmä u žien.

Uskutočňuje sa však ďalší výskum, aby sa bližšie zistilo spojenie medzi dysfunkciou dopamínu, hladini estrogénu a nedostatkom železa.

Búšenie srdca

Súvislosť medzi nedostatkom železa, anémiou a srdcovými problémami sa stále skúma, ale môže v značnej miere súvisieť s prísunom kyslíka.

V prípade nedostatku železa musí srdce pracovať mimoriadne tvrdo, aby transportovalo kyslík v tele. Ak sa človek nelieči, môže to viesť k nepravidelnému/rýchlemu srdcovému tepu, srdcovému šelestu, zväčšeniu srdca alebo k jeho zlyhaniu.

Nezdravý vzhľad pokožky a suché, poškodené vlasy

Keď pokožka aj vlasy nemajú dostatok kyslíka, môžu byť suché a slabé.

Je úplne normálne, že niektoré vlasy vypadnú pri každodennom umývaní a česaní. Ak však strácate zhluky alebo oveľa viac vlasov ako je bežné, príčinou môže byť práve chýbajúce železo v strave, ktorú konzumujete.

Lámavé nechty

Krehké, lámavé, štiepiace sa nechty?

Problémom môže byť obmedzené železo v strave a preto neváhajte nad zaradením železa do svojho stravovacieho plánu.

V pokročilom štádiu nedostatku železa sú prejavom nechty v tvare lyžičky, čo znamená, že stred nechtu sa ponorí a okraje sú naopak vystúpené.

Tento prejav, ktorý signalizuje nedostatok železa v organizme je síce ojedinelý, ale zaraďujeme ho medzi príznaky, ktoré signalizujú závažnejší druh anémie.

Ako riešiť vzniknutý problém?

  1. porozprávajte sa so svojím lekárom – hlavnou úlohou liečby je vrátiť hladiny hemoglobínu do normálu a doplniť zásoby železa. Lekár vypracuje plán liečby, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám (samo diagnostika sa neodporúča).
  2. jedzte potraviny bohaté na železo – červené mäso (hovädzie, bravčové), listová zelenina, špenát, kel, sušené ovocie (hrozienka, marhule), morské plody, semená, orechy, orgánové mäso
  3. užívajte doplnky železa – iba v tom prípade, že vám to odporučil váš lekár
  4. pomôžte zvýšiť vstrebávanie železa – pri užívaní doplnkov, ktorých funkcia je doplnenie železa do vášho organizmu sa vyhnite užívaniu spolu s antacidami alebo mliekom. Tiež sa odporúča obmedziť potraviny s vysokým obsahom vlákniny alebo potraviny obsahujúce kofeín. Ich konzumácia môže narušiť vstrebávanie doplnku.

Zistite, ako schudnúť:

Urobte si Test Nutričnej Optimalizácie teraz hneď zdarma a získajte osvedčené know-how.